Villages Masonic Lodge

Established June 16,1998

Charter Officers

Worshipful Master - John McCleve

Senior Warden - Stanley Foley

Junior Warden - Albert L. "Lou" Hook

In the Julio Iglesias room of La Hacienda Center in the Villages Florida, the dream of a Masonic Lodge centered around the Villages in Florida took shape.  This meeting started a group of Masons on a path of a lot of hard work to gather potential members, secure the necessary equipment and put in the time to show the Masonic world that this group was worthy of receiving a charter.

With the help of Joe Price of Leesburg Lodge #58 much of the necessary equipment was donated from several active and defunct lodges from around the state.  Many of the new potential members donated money to purchase the balance of whatever was necessary to outfit the lodge.  This new group put in many hours of practice to show the necessary ritual proficiency.

On February 2nd, the first meeting was held with 60 members and guests on the sidelines including the DDGM, R/W Warren Shippee and Deputy Grand Master Jacque Couture.

A month later on March 2nd the second meeting brought back DDGM Warren Shippee in an official capacity to announce there was a possibility that the new potential lodge would be granted a charter by the Grand Lodge of Florida at the upcoming Annual Communication in June of 1998.

SUCCESS! On June 16th, 1998 the Villages Masonic Lodge received its charter.  This was a big affair with about 130 persons in attendance including the new Grand Master of Masons of Florida, Jacque Couture who dedicated and consecrated the "Villages Masonic Lodge #394" as well as installing the appointed officers to serve for the remainder of 1998.

A Rich History of Leadership

Past Worshipful Masters

* Deceased
 

1998  Donald Wohlers (UD)*

1998  John McCleve*

1999  A . Lewis Hook

2000  John M. Erb

2001  Eugene E. Whitney

2002  Robert L. Cook

2003  Norm Anders*

2004  Paul Davidson*

2005  Dana Bishop

2006  Ron Gainer

2007  Henry Bazen Jr.*

2008  Carl King

2009  Rick Raidel

2010  Henry Bazen Sr.*

 

2011  Tommy Tucker

2012  Ed Mayfield

2013  Frank Van Leer

2014  Victor Campbell

2015  James Farrow

2016  Ron D'Orazio*

2017  Larry Kent

2018  David Dix

2019  Tom Papin

OVER THE YEARS

A History of growth and success

2019

Worshipful Master: Thomas Papin

Senior Warden: Richard Koenig
Junior Warden: James Hawkins
Treasurer: Daniel Stromgren
Secretary: W. Emmett Mills

 

2018

Worshipful Master: David Dix

Senior Warden: Thomas Papin
Junior Warden: Richard Koenig
Treasurer: Cliff Wiener
Secretary: W. Emmett Mills

 

2017

Worshipful Master: Larry Kent

Senior Warden: Tom Papin
Junior Warden: Rich Koenig
Treasurer: Robert Moynihan
Secretary: Emmett Mills

2017 began with a Lodge Membership of 165 and ended with 155.  The year was one of many changes with 2 new members raised to the sublime degree of Master Mason Daniel Stromgren & Raymond Tomb), 5 new members added by transfer (Bruce Jayne & Thaddeus Roman) and dual membership (Glen Miller, Carl Thomas & James Hawkins), and 6 Brothers gaining admission to the Celestial Lodge above (Norm Anders, Willard Blackstrom, Lawrence Gray, David Holmberg, Arthur Ollila and Larry Shipow).  It was a great year with 10 Brothers reaching membership milestones.  The year saw two 60-year awards (Charles Stamford & David Bening), four 50-year awards (Gary Myers, Donald Deahardt, Ron St. Clair, and Harry Talbot), two 40-year awards (Clyde Hunter & Paul Moore) and two 25-year awards (William Boulden & John Marryman).  This year added 3 Perpetual Members (Wilard Blackstrom, W:. Emmett Mills & David Dix) and 1 Honorary Perpetual Member (W:. Dr. Erwin O'Dell).

 

2016

Worshipful Master: Ron D'Orazio

(Deceased)

Senior Warden: Larry Kent
Junior Warden: David Dix
Treasurer: Emmett Mills Jr.
Secretary: George Fiddler III

 

2015

Worshipful Master: James Farrow

Senior Warden: Ron D'Orazio
Junior Warden: Larry Kent
Treasurer: Robert Moynihan
Secretary: George Fiddler III

 

2014

Worshipful Master: Victor Campbell

Senior Warden: James Farrow
Junior Warden: Ron D'Orazio
Treasurer: Monty Montgomery
Secretary: George Fiddler III

 

2013

Worshipful Master: Frank Van Leer

Senior Warden: Victor Campbell
Junior Warden: James Farrow
Treasurer: Monty Montgomery
Secretary: George Fiddler III

 

2012

Worshipful Master: Ed Mayfield

Senior Warden: Frank Van Leer
Junior Warden: Victor Campbell
Treasurer: Harry Brazen
Secretary: Monty Montgomery

2011

Worshipful Master: Thomas W. Tucker

Senior Warden: Ed Mayfield
Junior Warden: Frank Van Leer
Treasurer: Harry Brazen
Secretary: Monty Montgomery

 

2010

Worshipful Master: Harry Bazen Sr. (Deceased)

Senior Warden: Thomas W. Tucker
Junior Warden: Ed Mayfield
Treasurer: Harry J. Brazen
Secretary: Monty Montgomery

 

2009

Worshipful Master: C. Richard Raidel

Senior Warden: Paul Davidson
Junior Warden: Thomas W. Tucker
Treasurer: Harry J. Brazen
Secretary: Monty Montgomery

 

2008

Worshipful Master: Carl King

Senior Warden: C. Richard Reidel
Junior Warden: Donald W. Graupner
Treasurer: Harry J. Brazen
Secretary: Monty Montgomery

 

2007

Worshipful Master: Harry Bazen Jr. (Deceased)

Senior Warden: A, Carl King
Junior Warden: C. Richard Reidel
Treasurer: Clifford A. Wallon Jr.
Secretary: Ronald L. Gainer

 

2006

Worshipful Master: Ronald L. Gainer

Senior Warden: Lawrence Bowlby
Junior Warden: A. Carl King
Treasurer: Clifford A. Wallon Jr.
Secretary: Robert L. Cook

 

2005

Worshipful Master: Dana Bishop

Senior Warden: Ronald Gainer
Junior Warden: Lawrence Bowlby
Trerasurer: Ckifford A. Wallon Jr.
Secretary: B. Holt Whatley

 

2004

Worshipful Master: Paul Davidson (Deceased)

Senior Warden: Dana L. Bishop
Junior Warden: Ronald Gainer
Treasurer: Cliff A. Wallon Jr.
Secretary: Stanley P. Foley

 

2003

Worshipful Master: Norman Anders (Deceased)

Senior Warden: Paul Davidson
Junior Warden: Dana L. Bishop
Treasurer: Cliff A. Wallon Jr.
Secretary: Stanley P. Foley

 

2002

Worshipful Master: Robert L. Cook

Senior Warden: Norman Anders
Junior Warden: Albert C. Smith Jr.
Treasurer: Joseph C. Facom
Secretary: Ronald H. Morem

 

2001

Worshipful Master: Eugene E. Whitney

Senior Warden: Bob Cook
Junior Warden: Norman Anders
Treasurer: Joseph C. Facom
Secretary: Ronald H. Morem

 

2000

Worshipful Master: John M. Erb

Senior Warden: Eugene Whitney
Junior Warden: Bob Cook
Treasurer: Joseph C. Facom
Secretary: Ronald H. Morem

 

1999

Worshipful Master: A. Lewis Hook

Senior Warden: John M. Erb
Junior Warden: Eugene E. Whitney
Treasurer: William C. Denny
Secretary: Albert C. Smith Jr.

 

1998

Worshipful Master: John McCleve (Deceased)

Senior Warden: Stanley Foley
Junior Warden: Louis Hook
Treasurer: William C. Denny
Secretary: Albert C. Smith Jr.

 

 

1998 (UD)

Worshipful Master: Donald Wohlers (UD) (Deceased)